Grupa Pielgrzymkowa

Grupa Błękitno-Czarna należy do najstarszych grup pielgrzymujących z Gniezna, a później z Bydgoszczy na Jasną Górę. Grupa przypisana jest do parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim. Do grupy należą również pielgrzymi z poza Solca.

W ostatnich 11. latach grupie przewodzili:

1997 r. – ks. Marek Siwka

1998 – 99 r. – ks. Mariusz Gębka

2000 r. – ks. Sebastian Semrau

2001 r. – ks. Maciej Chmielewski

2002 – 04 r. – ks. Jacek Salwa

2005 r. – obecnie – ks. Roman Sosnowski

Częste zmiany przewodników spowodowały, że liczebność grupy zmalała z ponad 60 osób do ok. 20. W grupie są pielgrzymi jak brat Stanisław, czy brat Roman mogący pochwalić się 20-krotnym pieszym pielgrzymowaniem na Jasną Górę!

Od 11 lat prowadzona jest kronika grupy. W kronice znaleźć można między innymi wpisy biskupów z błogosławieństwem na pielgrzymią drogę np. Abp. Henryka Muszyńskiego, czy Bp. Bogdana Wojtusia. Jest tam również wpis Bp. Jana Tyrawy.

W kronice unikane jest umieszczanie zdjęć, – za to kronikę urozmaicają zabawne rysunki i uwagi prowadzącego kronikę brata Jerzego dotyczące zdarzeń oraz spotkań grupy. Znaleźć w niej można wpisy z prośbami o zaniesienie ich przed Tron Pani Jasnogórskiej od przygodnych osób, czy też od gospodarzy udzielających nam noclegu i wyżywienia… Rok 2007 rozpoczyna już II tom kroniki.

Od 2005 roku grupa Błękitno-Czarna pielgrzymuje wspólnie jako jedna zintegrowana grupa wraz z grupą Czerwono- Czarną z parafii p.w. Polskich Braci Męczenników z Bydgoszczy. Naszym wspólnym przewodnikiem jest ks. Maciej Kulczyński i ks. Łukasz Boruch.